Se afișează postările cu eticheta Despre blog. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Despre blog. Afișați toate postările

Schimbări

Cred că am menţionat de multe ori în posturile din ultima lună şi ceva că îmi neglijez blogul. Dar uite că în ultimele zile mi s-a făcut dor de el.

Sunt taur. Se spune că taurilor nu le plac schimbările. E adevărat, prefer stabilitatea, dar nu neapărat că nu-mi plac schimbările, ci doar mă adaptez greu. Aşa că prefer să fie făcute treptat. Iar de data asta, schimbarea a venit brusc, nu peste noapte, ci peste zi. Era miercuri, ora 10 jumate când am primit un telefon. N-aveam nici cea mai mică idee că avea să fie prima zi de muncă şi că din acel moment timpul meu liber avea să se micşoreze semnificativ. Şi de-abia acum, de vreo două zile am început să accept noul meu stil de viaţă. Mi-am dat seama de asta când în sfârşit am început să mă mai gândesc şi la alte lucruri decât cele legate de muncă. Azi noapte, cred că pentru prima dată de când m-am angajat, n-am mai visat cărţi sau contracte. Am avut un vis absolut normal.

Aşadar, m-am gândit că e momentul să-mi îndrept puţin atenţia şi spre alte aspecte şi acum, că tot e weekend, am timp şi să mă ocup puţin de asta. Voi începe cu o curăţenie la mine în cameră. Şi dacă tot sunt într-o dispoziţie organizatorică, am zis să-mi fac puţină ordine şi pe blog. Mi-am schimbat template-ul dacă tot suntem la capitolul schimbări (intenţionez să postez mai des, aşa că trebuia să-l fac puţin mai atrăgător pentru mine). În plus, acum apar şi imagini la comentarii. Şi mi-am făcut curat în blogroll, care s-a cam întreit, dar cu atât mai bine, ce să zic. În plus, observ că şi Blogspot-ul a făcut nişte schimbări, se observă la postat.

Ah, voiam să mai zic, aşa, în trecere, că a apărut prima carte cu numele meu pe ea. Se numeşte "Altarele lui Zalmoxis", este scrisă de Ana Cicio şi va fi lansată oficial în 9 septembrie la Negreşti Oaş. E chiar o carte drăguţă, despre miturile din zona Oaşului (şi are poze :D ). 

Spring Time

Vine, vine primaaavaraaaaaaaa :D

Ca fapt divers, primavara e anotimpul meu preferat. Si deja vechiul template devenise prea intunecat. Am vrut sa am ceva mai vesel cand intru.

Nu stiu daca va puteti inchipui ce munca titanica e sa schimbi template-ul, dar am facut preselectie mai ceva ca la American Idol. Intai am cautat template-uri care imi plac asa, la prima vedere. In al doilea stagiu le-am comparat pe toate si le-am ales doar pe cele pe care chiar le-as pune pe blogul meu. Apoi imi iau pe cineva care e online si in a carui gusturi am cat de cat incredere si ii prezint variantele si dupa discutii pro-contra, alegem o ordine.
In al treilea stagiu le incerc pe toate cele alese, in ordinea respectiva (s-a mai intamplat ca pe blogul meu sa nu arate ca si in demo, la fel cum hainele de pe umeras nu arata intotdeauna la fel pe tine). Si apoi iau decizia finala.

Template-ul asta a participat si la preselectia trecuta, doar ca mi s-a parut ca nu se prea potrivea iarna. Dar acum in sfarsit e cald, deci poate iesi si el la lumina.

Si mi-am schimbat si etichetele ca deja la 80% dintre ele erau "Diverse" :P
O primavara frumoasa :)

Libertate

In ultimele saptamani am trecut printr-o scurta criza de identitate in ceea ce priveste blogul meu. Am simtit o scadere calitativa a articolelor mele si am incercat sa determin cauza.

An reevaluat cauzele pentru care mi-am inceput blogul si cauzele pentru care l-am continuat. Ce anume s-a schimbat din primele luni, cand aveam in cap milioane de subiecte si nu stiam cum sa le ordonez, si acum, cand practic trebuie sa ma fortez sa gasesc un subiect "demn". Si am ajuns la concluzia ca tocmai asta este problema: trebuie sa gasesc un subiect demn. Inainte imi veneau natural.

Momentul cand mi-am dat seama ca trebuie sa schimb ceva, este cand m-am intrebat daca mi-as continua blogul daca nu l-ar mai citi nimeni. Pentru ca sa fim seriosi, nu o sa fac niciodata bani din el, n-am un talent literar extraordinar, nu ar trebui sa fie un blog dedicat exclusiv altora. Si mi-am dat seama ca in ritmul in care merge acum, nu imi aduce mie personal vreun folos prea mare.

Pentru mine descoperirea internetului a fost un pas extraordinar catre cunoasterea de sine. Intrebari simple de genul "care e cartea ta preferata?" sau "ce gen de muzica asculti?" ma obligau sa-mi pun mie intrebarile astea. Apoi ajungeam la subiecte controversate si abia atunci cand trebuia sa scriu despre ele imi gaseam pozitia pe care o sustin. Cand scrii, trebuie sa cauti si argumente, nu mai e de ajuns sa zici "eu cred ca ....". Deci, teoretic, blogul personal ar trebui doar sa fie un pas in plus catre cunoasterea de sine. Si nu pot face asta, daca de fiecare data ma intreb "este constructiv ce am scris pana aici?"

In concluzie, am hotarat sa ma eliberez de "un blog constructiv". O sa fie un blog si atat. Sper ca astfel imi voi reciti cu placere articolele in viitor.

Some stuff

Ok, doua lucruri scurte si rapide:

Pentru cei de pe forum: l-am mutat pe alt host, am scapat de virusi, momentan merge doar de pe o adresa provizorie, delazero.djgsm.info , dar in 2-3 zile ar trebui sa mearga de pe adresa veche (delazero.us).

Pentru toti: ca urmare a acestui articol caut donatii de poze, in care sa zambiti, sa radeti, sa fiti fericiti ... stuff like that. Daca aveti, trimiteti-le la born.to.dizz@gmail.com
Toate pozele le voi pune in urmatorul meu articol, care va sustine campania lui Catalin. Multumesc anticipat.

Ganduri de dimineata

Am spus ca voi pune urmatorul post despre lasatul de fumat (stati linistiti, voi fi diplomata :D ), dar inca nu mi-am strans toate informatiile necesare (probabil va fi postul in care am bagat cel mai mult research).

Imi cer scuze cititorilor mei ca am facut pauze si de cate 4 zile, nu e neaparat din cauza ca sunt mai ocupata, ci mai degraba pentru ca nu m-am obisnuit inca cu ritmul asta si sunt aproape tot timpul obosita. Dar incet, incet, ma obisnuiesc.

V-am rugat intr-un post anterior sa ma ajutati sa fac blogul mai interactiv, unii dintre voi chiar au facut-o si le multumesc pentru ajutor. Daca mai sunt oameni care s-au lasat de fumat si ar vrea sa-mi povesteasca experienta lor, va rog sa-mi trimiteti un mail.
Articolul cu decoratii de interior va fi mai incolo, am primit putin ajutor, dar e un domeniu foarte vast si nu stiu cum le voi putea aduna, eventual doar daca fac mai multe articole. In plus mai am multe subiecte in cap (doar ca dupa ce scriu juma` de post nu mi se pare de-ajuns de bun si il sterg, m-a apucat brusc spiritul autocritic).

Btw, mi-am marit blogroll-ul, sper sa nu se supere nimeni ca l-am bagat acolo, eu daca citesc minim 3 posturi de pe un blog il adaug, pentru ca mi-e mai usor sa il urmaresc asa.

Si ca sa nu va plictisiti, am descoperit astazi blogul Mayei: http://mayadraw.blogspot.com/ . Maya are 5 ani. Sunt foarte curioasa cum se va dezvolta blogul, cred ca va fi intresant pentru ea sa il tina si peste vreo 10-20 de ani :D

Uite ca mi s-a terminat si cafeaua, trebuie sa ies si sa imi incep ziua :) O zi buna la toata lumea.

Help needed

Iau o pauza de la articole ca sa ma adresez direct cititorilor.

Am creat blogul in scopul de a oferi niste sfaturi constructive. Unele au fost, altele mai putin. Desi cand zic constructiv, eu ma gandesc la chestii mai practice, pe care le poti aplica imediat, au fost cateva sfaturi mai... generale.

Am idei de viitoare articole, mie numai ideile nu imi lipsesc ca sa zic asa, cu toate astea ideile mele sunt destul de haotice, n-au cap sau coada, nu le gandesc sub o forma... in plus, pana acum am dat mai mult sfaturi "de la mine", dar as prefera sa imi imbunatatesc calitatea constructivismului ca sa zic asa. Deci m-am gandit sa cer ajutorul altora :)

Ideea mi-a venit de la articolul "Femeile si sexul", care a pornit de la un articol pe care mi l-a recomandat cineva. Ma gandesc ca poate si altii dau peste informatii mai interesante decat cele care-mi pica mie pe mana. Asa ca daca aveti idei, sfaturi, orice chestie care ar putea ajuta si pe altii, va rog sa-mi spuneti.

Nu va zic sa-mi scrieti voi articolele, ci doar sa ma ajutati cu materialele :) De exemplu, as vrea sa scriu un articol cu sfaturi pentru decorat casa, pentru ca am multi prieteni care se muta... chestii ieftine pe care le poti face singur... locuri de unde poti cumpara mobila ieftina pe care sa o poti reface acasa, lucruri de genul asta. Daca aveti si un singur sfat despre asta, m-as bucura sa mi-l impartasiti, si daca reusesc sa strang mai multe, pot face un articol.

Asta e doar un exemplu, dar orice idei aveti, chiar va rog. In plus, daca aveti voi nevoie de ceva, daca aveti intrebari fara raspuns, sau va doriti niste sfaturi practice de genul asta, puteti sa-mi cereti. Cred ca e mai interesant sa scriu despre lucruri care va intereseaza pe voi, decat lucruri care ma intereseaza pe mine. Ma gandeam chiar sa fac o lista cu cerinte sau idei de viitoare articole, pe care sa o pun undeva pe bara din dreapta (daca o sa vedeti o astfel de lista sa stiti ce e cu ea) si daca ati avea ceva interesant de adaugat despre acel subiect sa imi spuneti, astfel sa pot aduna materiale destule pana la aparitia articolului.

Adresa mea de mail (e o adresa secundara pe care imi permit sa primesc spam-uri, dar o citesc in fiecare zi): born.to.dizz@gmail.com


Despre forum


Schimband total subiectul, pentru cei inscrisi pe DeLaZero. Problema cu forumul e complicata, nu exista nici un buton pe care sa apas si totul sa fie bine. Eu ma chinui sa o repar, dar va zic de pe acum ca nu ma pricep, eu invat din tutoriale and stuff, deci ar putea sa mai dureze vreo 2-3 zile. Deci va rog frumos sa aveti rabdare si sa nu ma mai intrebati "de ce nu merge forumul?", pentru ca daca mai aud propozitia asta odata cred ca o sa dau un ignore :)) (J/k)

In alta ordine de idei, daca e cineva mai priceput intr-ale phpbb, mysql, baze de date de forum si alte tampenii de genul asta, si aveti chef sa ma ajutati, va rog foarte mult :-> Thankies

Edit: Forumul e rezolvat si functionabil.

Introducere intarziata

Am intrat cam in paine cu postul anterior, dar lucrurile importante primeaza. Pana la urma acela era motivul pentru care am facut blog-ul. Anyway, desi as avea multe alte lucruri importante de zis le voi lasa pe mai tarziu. Acum voi raspunde doar la o intrebare care mi s-a pus de mai multe ori in ultimele 2-3 zile: "Ti-ai facut blog? =))" . Rapsunsul evident e da :-)

Am refuzat sa-mi fac un blog inainte sa am ceva important de spus. Ce m-a determinat totusi sa-l fac este faptul ca am observat recenta tendinta de a cataloga drept "discutii serioase" conversatii despre tampenii, unde cel mult facem misto de altii. Vorbim doar despre cocalari, pitzipoance, emo-kizi, politicieni, fotbalisti, etc. Si da, radem de ei, insa asta ne cam ocupa tot timpul (nu faptul ca traim in Romania, ci faptul ca radem de ce se intampla in ea).

Asa ca eu in blogul asta nu o sa rad de oameni care au facut alegeri gresite in viata. Eu o sa incerc sa fac lucrul corect, sa fiu constructiva si sa arat exemplul pozitiv. Asa ca o sa vorbesc doar despre lucruri reale care merita bagate in seama. Avantajul internetului e ca putem ajunge la multi oameni intr-un timp scurt asa ca o sa ma folosesc de asta promovand ideile care conteaza.

Nu am nici o poveste induiosatoare pregatita pentru azi, asa ca o sa va arat doar un filmulet, pe care l-am descoperit cu ajutorul romaniaforum.ro . Este un scurt metraj facut in Danemarca. Nu o sa-l comentez, doar vi-l arat, are 11 minute, sper sa aveti rabdare sa va uitati la el. Este exemplul perfect de lucru pozitiv pe care ar trebui sa-l promovam in loc de bataia nush cui cu nush cine. Vizionare placuta ;-)