Se afișează postările cu eticheta Muzica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Muzica. Afișați toate postările

Bring the funk back

Am mai vorbit acum o luna despre muzica. Desi ziceam ca nu imi place in mod deosebit sa fac acest lucru, cateodata ma apuca si pe mine :D

Am o problema cu muzica de acum. Nu m-am inchis in nici o pestera, sunt la "curent" oarecum cu ce mai apare nou si de voie, de nevoie, mai ascult si eu din cand in cand, nu o sa fiu ipocrita. Dar mi se pare ca s-a pierdut ceva. Un fel de sinceritate care era inainte. De fiecare data cand ascult o piesa noua, mai ales una romaneasca, am senzatia ca e facuta sa ajunga hit. Inainte parca erau facute pentru pura placere a muzicii.

Si nu as zice ca e in mod deosebit vina artistilor. E in principal vina publicului. Stiti voi, pentru fiecare cerere exista si oferta. Am scris un articol de acum ceva timp, ca n-am mai fost intr-un club de vreun an. Asta pentru ca intreaga experienta a clubului s-a schimbat. Pe vremea cand mergeam eu in club in fiecare saptamana, adica acum vreo 5-6(-7) ani, mergeam ca sa dansam. Era o chestie uimitoare cum orice stres disparea cand te epuizai dansand.
Nu zic ca ma imbracam in club ca la scoala, dar ideea era sa ne simtim confortabil, nu sa impresionam pe cineva. Acum e un fel de show, cred ca de aici au aparut ochelarii de soare, palariile, fustele scurte si pantofii cu toc. Nu au absolut nici o utilitate in locul respectiv, dar nah, asta e trendul.

Dar cel mai important lucru care s-a schimbat e muzica. Ati fost vreodata in club si sa aveti impresia ca dansati pe exact aceeasi piesa cateva ore? Daca ati raspuns da, in mod sigur ati fost in ultimii 2-3 ani in club. N-am nimic cu muzica house sau ceva, fiecare cu gusturile lui, dar nu inteleg de ce trebuie sa remixezi TOATE piesele sa fie house. MIE IMI PLAC PIESELE ORIGINALE!!! Ca asta le face piese si mai ales, piese diferite, muzica din spate. Daca pui doar versuri diferite pe aceeasi muzica, nu se cheama ca ai schimbat piesa.

Probabil nu veti auzi James Brown in club. Pentru ca daca ati auzi, poate m-as mai duce si eu. Si cum poti sa nu vrei sa dansezi pe piesa asta?


Chiar si cultul celebritatilor e diferit. Femeile lesinau (la propriu) dupa Elvis, Beatles sau MJ. Acum fanii sunt mai "cool". Ok, nici eu nu lesin, dar cel putin pot sa apreciez. Sunteti constienti de cati oameni spun ca nu-i impresioneaza MJ? Ufff ... Imi dau seama ca e foarte tare miserupismul, dar cred ca deja e dus la extrem. Si nu mi se pare ok.

In ultimii ani stiu ca au inceput sa se tina si la noi concerte mai "mari". Din pacate in Bucuresti. Deci eu participat la niciunul. Dar sunt foarte curioasa (si daca ati fost, chiar va rog sa imi spuneti), daca publicul mai reactioneaza asa:

Category: 9 comentarii

Despre muzica

Nu vorbesc prea mult despre muzica... atunci cand cineva este intrebat "ce muzica iti place?" fie dai un raspuns concret, fie spui "de toate". Eu sunt omul care nu se incadreaza la "de toate", dar nici la un gen anume. Mie imi plac piesele. Nu artistii, albumele sau stiluri. Doar piesele.

Am primit o leapa de la Lari si ar trebui sa spun 15 piese mai "de suflet" (deci Coco Jambo nu se pune? :( ).
O sa incerc sa-mi motivez alegerile. Dar in principal, sunt piese speciale pentru mine. Dintr-un motiv sau altul.

1. Foo Fighters - Tired of you
E piesa mea preferata. E greu sa dau un motiv... pur si simplu pot sa o simt la un nivel la care nu toate piesele ajung. Prima data am auzit-o intr-un film (I think I love my wife). Asa ca si filmul a ramas special pentru mine. Poate din cauza piesei.

2. Regina Spektor - Apres moi
Sunt doua lucruri pe care mi le doresc cand aud piesa. Sa cant la pian si sa invat rusa. Si pentru ca aici am descoperit poezia lui Boris Pasternak, care mi se pare una dintre cele mai frumoase poezii pe care le-am auzit vreodata...


Fevral'. Dostat' chernil i plakat'!
Pisat' o fevrale navzryd,
Poka grohochuschaya slyakot'
Vesnoyu chernoyu gorit fevral'.


3. Oasis - Wonderwall
Piesa asta are putina istorie cu mine. Desi nu as putea sa o asociez unui singur lucru. Am trecut prin multe impreuna :)

4. Samira - The Rain
Poate o sa radeti :D Dar nu mi-e rusine. Am ales-o pentru ca imi aminteste de clasa a 5-a si de prima mea indragosteala :D De naivitatea cu care ma indragosteam atunci.

5. Candy Dulfer - Lili was here
A little jazz won't hurt. Imi place foarte tare piesa... parca iti canta cineva pe suflet, nu la instrumente. In plus, e piesa care marcheaza inceputul. Inceputul meu. Intr-un fel.

6. Duran Duran - Out of my mind
Daca ar fi sa aleg un singur gen de muzica pe care sa il ascult tot restul vietii, asta ar fi.

7. Guano Apes - Rain
Am stat 15 minute sa ma gandesc de ce am ales piesa asta. Pana la urma o sa ma multumesc cu raspunsul: pur si simplu.

8. Meatloaf - I'd do anything for love
Primul videoclip pe care l-am vazut vreodata la MTV. Sau oriunde. Era atat de frumos... ca o poveste spusa pe muzica. Imi place partea cand canta tipa.

9. Metallica - Until it sleeps
Piesa asta are un efect ciudat asupra mea. Prima data cand am auzit-o eram mica si uram muzica rock. Iar videoclipul reincarna tot ce mi se parea mie mai imoral pe lume. Dar nu ma puteam abtine sa nu ma uit de fiecare data.
Am redescoperit-o dupa vreo 10 ani cand opinia mea in privinta lumii se schimbase total. Si am inteles-o.

10. Semisonic - Secret Smile
Spre deosebire de Guano Apes, piesa asta stiu foarte bine de ce am ales-o. Doar ca nu vreau sa zic.

11. Staind - It's been a while
O ascultam obsesiv in liceu. Acum si-a pierdut semnificatia. O ascult doar ca sa imi aminteasca ce simteam atunci.

12. Pink Floyd - Hey You
Ma face sa ma simt bine intr-un mod total diferit de celelalte. Intr-un mod bun. Placut. Vesel. Nu m-a intristat niciodata.

13. George Michael - Careless whisper
Trebuia sa ajungem si aici. Da, imi place George Michael. De fiecare data cand ascult Careless Whisper ma intreb la ce se gandea atunci cand a scris-o. Pare atat de reala si sincera. Si are o voce atat de frumoasa 8->

14. No Doubt - Don't speak
Am empatizat imediat cu ea... poate din cauza asta mi-a placut dintotdeauna.

15. Chicane ft. Tom Jones - Stoned in love
A fost destul de greu sa o aleg pe ultima. Dar am ales-o pentru ca sunt un fan secret Tom Jones. Si pentru ca imi aduce aminte de o excursie. O ascultam in masina in timp ce coboram niste munti prin niste peisaje superbe.

Cam atat. O dau mai departe strumfitei.