Dintre toate sărbătorile din an, Paştele par a fi cele mai dăunătoare. O să mă ierte colegii mei că spun asta, dar azi, în prima zi de lucru după 4 zile libere (weekend inclus), jumate nu erau în apele lor... mă refer din punct de vedere al sănătăţii... unii n-au venit deloc.
Mă rog, vacanţa de Crăciun o fi fost mai lungă şi au avut timp să se refacă. Însă nu-mi amintesc nici o sărbătoare în care să primesc mailuri despre cum să-ţi revii în urma toxiinfecţiilor alimentare. Nu zic, de Paşti lumea bagă de toate, de la ouă la miel, mai ales după cel mai lung post al anului... n-o fi tocmai sănătos. Şi pe la noi se mai practică şi "udatul", vorba vine se "udă" femeile cu parfum, dar în realitate se "udă" gâturile cu alcool.
Mai periculos decât toxiinfecţia alimentară de la masa de Paşte, mai e un singur lucru: mersul la biserică, la înviere. Mie în general nu-mi place să zic cu voce tare fricile mele, de teamă că o să se adeverească fix în ciudă (cred în puterea Unversului de a face glume proaste), dar o să vă destăinui una: lumânările din noaptea de înviere.
După binecunoscutul "Veniţi de luaţi luminăăăăă" mie deja încep să-mi tremure picioarele şi să mă ia transpiraţiile. Teoria mea e următoarea: la miezul nopţii toţi sunt obosiţi. Probabil în timpul zilei s-au chinuit să facă curăţenie generală şi să gătească, deci am putea zice de-a dreptul epuizaţi. Au şi ţinut ditamai postul, deci putem adăuga slăbiţi în ecuaţie. Au hainele de sărbătoare pe ei, ceea ce de multe ori include pantofi incomozi, în cazul femeilor cu toc. E noapte şi nu prea vezi pe unde calci. Poate unora le mai răsare să şi înconjoare biserica în aceste condiţii. Acum spuneţi voi: care-s şansele ca unu' mai bleg să se împiedice cu lumânarea aprinsă în mână şi să ardă părul sau haina vecinului din faţă?
Cred că pompierii n-au liber de Paşti.
Astea fiind zise mie îmi plac sărbătorile pascale, ca orice fel de sărbătoare de altfel. Însă poate ar trebui să le abordăm mai responsabil.
Se afișează postările cu eticheta Ocazii speciale. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ocazii speciale. Afișați toate postările
Publicat de
Anda
Şi a venit 3 ianuarie şi concediul meu (e ciudat cum un concediu poate fi mai frumos decât ţi l-ai putut imagina vreodată şi tot ce ai făcut a fost să stai acasă) s-a terminat. În momentul ăsta îmi beau cafeaua şi mă gândesc, cu groază, n-o să mint, că trebuie să mă întorc pe câmpul muncii.
E primul meu post din 2011. Nu am nici un subiect, dar deja asta nu mai e un lucru nou la mine. Câteodată am o grămadă de subiecte fără inspiraţia de a le scrie, câteodată am inspiraţie şi n-am subiecte. Am un draft de vreo lună, sunt curioasă dacă o să vadă lumina blogului vreodată.
Chiar n-am vrut să scriu despre rezoluţii şi alte de-astea. Asta pentru că, deşi prevăd eu nişte puncte cheie pentru anul ăsta, începe să-mi placă să las lucrurile să vină de la sine, să las viaţa să mă surprindă puţin. Anul trecut m-a învăţat destul de multe despre asta. Să luăm cărţile de exemplu. Nu am citit niciuna dintre cărţile pe care mi le-am propus să le citesc, în schimb am citit zeci de cărţi la care nu m-aş fi aşteptat niciodată de la mine să le citesc. Eu prefer literatura universală clasică, dar am citit doar literatură română contemporană. Recunosc, mi-e dor puţin de cărţile mele. De felul în care te pierzi într-o carte adevărată. Mai am 3 cărţi de Dostoievski necitite în biblioteca mea şi sunt hotărâtă să le dovedesc anul ăsta. Dar nu o fac rezoluţie, prefer să mă surprind singură.
În altă ordine de idei, am început anul ăsta bolnavă. Nu ştiu ce-i cu imunitatea mea de a scăzut în halul ăsta, o fi de la stres. Probabil că mulţi ştiţi cum e să te simţi bine în exterior şi groaznic în interior, dar sunt curioasă câţi v-aţi simţit vreodată groaznic în exterior, dar foarte bine în interior. Cam prin stări de astea trec eu.
În timp ce scriu toate astea îmi dau seama că am unghiile portocalii. Am uitat să-mi dau oja jos. Asta e, o să duc o bucăţică de vacanţă în prima zi de lucru. Şi când nervii şi stresul vor deveni insuportabile, îmi voi arunca ochii peste unghiile mele portocalii şi pentru câteva secunde îmi voi aminti ultimele două săptămâni şi îmi voi aduce aminte că există lucruri mai importante pe lumea asta decât să mă stresez la lucru. E ciudat cum putem pune atâta semnificaţie în nişte chestii mici.
Probabil aş abera mai mult în dimineaţa asta, dar chiar trebuie să plec. Un an nou fericit.
E primul meu post din 2011. Nu am nici un subiect, dar deja asta nu mai e un lucru nou la mine. Câteodată am o grămadă de subiecte fără inspiraţia de a le scrie, câteodată am inspiraţie şi n-am subiecte. Am un draft de vreo lună, sunt curioasă dacă o să vadă lumina blogului vreodată.
Chiar n-am vrut să scriu despre rezoluţii şi alte de-astea. Asta pentru că, deşi prevăd eu nişte puncte cheie pentru anul ăsta, începe să-mi placă să las lucrurile să vină de la sine, să las viaţa să mă surprindă puţin. Anul trecut m-a învăţat destul de multe despre asta. Să luăm cărţile de exemplu. Nu am citit niciuna dintre cărţile pe care mi le-am propus să le citesc, în schimb am citit zeci de cărţi la care nu m-aş fi aşteptat niciodată de la mine să le citesc. Eu prefer literatura universală clasică, dar am citit doar literatură română contemporană. Recunosc, mi-e dor puţin de cărţile mele. De felul în care te pierzi într-o carte adevărată. Mai am 3 cărţi de Dostoievski necitite în biblioteca mea şi sunt hotărâtă să le dovedesc anul ăsta. Dar nu o fac rezoluţie, prefer să mă surprind singură.
În altă ordine de idei, am început anul ăsta bolnavă. Nu ştiu ce-i cu imunitatea mea de a scăzut în halul ăsta, o fi de la stres. Probabil că mulţi ştiţi cum e să te simţi bine în exterior şi groaznic în interior, dar sunt curioasă câţi v-aţi simţit vreodată groaznic în exterior, dar foarte bine în interior. Cam prin stări de astea trec eu.
În timp ce scriu toate astea îmi dau seama că am unghiile portocalii. Am uitat să-mi dau oja jos. Asta e, o să duc o bucăţică de vacanţă în prima zi de lucru. Şi când nervii şi stresul vor deveni insuportabile, îmi voi arunca ochii peste unghiile mele portocalii şi pentru câteva secunde îmi voi aminti ultimele două săptămâni şi îmi voi aduce aminte că există lucruri mai importante pe lumea asta decât să mă stresez la lucru. E ciudat cum putem pune atâta semnificaţie în nişte chestii mici.
Probabil aş abera mai mult în dimineaţa asta, dar chiar trebuie să plec. Un an nou fericit.
Category:
Despre mine,
Ocazii speciale
3
comentarii
Publicat de
Anda
Cred că avem toţi vise şi idealuri, mai mult sau mai puţin realizabile, dar eu am avut aşa, un vis extrem de idiot de vreo 4 luni, care azi s-a materializat: să stau în pijama la ora 10 într-o zi de miercuri. Am în mine un sentiment de împlinire, în timp ce-mi beau cafeaua extrem de încet, că nu mă grăbesc nicăieri. Nu mi-am tocat nervii cu întrebarea "cu ce mă îmbrac azi" şi nici n-am de gând.
Azi dimineaţă, pe la ora 6:39 m-am trezit dintr-un vis destul de ciudat şi m-am uitat la ceas. Primul meu impuls a fost să-mi zic "am uitat să-mi pun alarma, dar bine că m-am trezit la timp", dar în următoarele două secunde mi-am dat seama că nu e nevoie să mă trezesc. Din momentul ăla, sentimentul de fericire m-a învăluit şi probabil acum sunt cea mai enervantă persoană din lume, pentru că sunt foarte zâmbitoare, pentru că am dat un "bună dimineaţa" cu voce tare şi clară, aş zice de-a dreptul zglobie, chestie care bineînţeles că nu-mi stă în caracter. De obicei mai mult gândesc "bună dimineaţa", dar îmi iese un "..ţa".
Anul ăsta mă bucur pentru 1 Decembrie mai mult decât oricând. Ar putea fi o grămadă de motive pentru care o zi să mă facă fericită, poate pentru că am intrat în luna cadourilor, sau că e ziua naţională, sau că se "aprinde oraşul" (aşa cum a zis o colegă ieri, dar eu am zis să nu-i dăm totuşi foc că mie-mi place), sau că editura noastră are o lansare de carte azi ş.a.m.d. Dar toate astea nu înseamnă nimic. Eu sunt fericită din alt motiv.
1 Decembrie a picat miercurea şi eu am zi liberă!
Category:
Ocazii speciale
2
comentarii
Publicat de
Anda
Au fost doua saptamani frumoase. N-am vizitat nici un loc interesant (well, am fost la tara), nu am facut toate lucrurile pe care mi le-am promis la inceputul vacantei, dar cred ca a fost totusi o vacanta reusita. Mi-am refacut puterile ca sa zic asa. Am dormit mai mult de 10 ore pe noapte, m-am uitat la multe filme, am iesit, m-am intalnit cu multi prieteni apropiati ... mi-e greu sa zic pe un blog public exact de ce sunt atat de fericita, insa ma simt foarte bine. Stiu ca urmeaza o perioada foarte foarte grea, mai ales ca nici nu o sa mai am vacanta pana pe la sfarsitul lui iunie. Asa ca e bine ca macar am o liniste sufleteasca pe care n-am mai avut-o de ceva vreme. Anul Tigrului chiar isi arata dintii :)) Lucky for me ;)
Chiar am multe chestii de facut, dar am hotarat sa nu ma mai stresez. Pana la urma oricum o sa le fac pe toate. Si ce daca nu e soare afara si ploua de cateva zile? Life is beautiful anyway...
Cand am inceput sa scriu, voiam sa fac un articol despre cum poti sa revii la scoala/munca dupa o perioada de leneveala. Intre timp m-am razgandit, pentru ca nu cred ca as fi cea mai in masura sa dau astfel de sfaturi. Asa ca vreau doar sa-mi iau in mod oficial "la revedere" de la vacanta. Saptamana o voi incepe din nou cu agenda in brate :)
Category:
Ocazii speciale
1 comentarii
Publicat de
Anda
Astept de cateva luni momentul asta, asa ca nu imi dau seama daca intr-adevar astrologia are ceva de-a face cu faptul asta sau e doar o autosugestie... dar de doua zile (deci de la intrarea in zodie) lucrurile imi merg extraordinar.
Toate certurile sau tensiunile pe care le-am avut pana acum au disparut ca prin farmec. Profesoara cu care imi fac lucrarea de dizertatie mi-a raspuns in sfarsit la mail, dupa o luna de asteptare. Deci poate imi iau totusi masterul anul asta. Meditatiile mele aproape ca s-au triplat, ceea ce nu inseamna inca ca ma scald in bani, dar cel putin imi pot plati datoriile + scurte iesiri in oras. Daca lucrurile merg in directia asta, in curand imi voi permite sa pun bani deoparte. In plus, am auzit o propunere foarte interesanta despre o posibilitate profesionala, despre care insa nu vreau sa zic prea multe acum (don't want to jinx it).
Astazi, Ana, o fetita de clasa a 3-a pe care o meditez, mi-a oferit un elefantel mic de metal... gestul m-a impresionat foarte mult, in sensul ca m-am simtit apreciata. Nu mi-am dorit niciodata in mod exceptional sa fiu profesor, dar acum inteleg intr-o oarecare masura care e satisfactia profesionala a acestora.
Ah, si azi, plimbandu-ma intamplator printr-un supermarket, am dat de niste reduceri incredibile la carti. Dupa ce am scotocit printre zeci de romane si carti de copii (era cat pe ce sa-mi iau niste benzi desenate cu personajele Marvel ... era un fel de carticica), am gasit pana la urma doua carti foarte dragute... prima se numeste Mistere de cinci minute (iti prezinta tot felul de cazuri de crima sau alte infractiuni si poti dezlega singur misterul) ... care a fost 10 lei. Si o alta carte despre Feng Shui care a fost doar 4 lei.
Azi pe strada m-am intalnit cu 3 persoane pe care nu le-am mai vazut de mult timp. Sunt atat de multe lucruri, majoritatea marunte, dar brusc totul pare mai frumos... poate primavara asta scap de astenie :D
Au trecut doar doua zile din anul tigrului si deja lucrurile se indreapta in directia buna, asa ca 2010 se anunta un an favorabil (pentru mine, bineinteles).
Category:
Ocazii speciale
4
comentarii
Publicat de
Anda
Exista in mare doua reactii: fie iti place, esti de acord si sarbatoresti, fie Valentine's Day este o "sarbatoare furata de la americani", "comerciala", "avem si noi Dragobete", "de ce avem nevoie de o zi speciala pentru a sarbatori dragostea?"
Recunosc ca pana acum 3-4 ani si eu faceam parte din ultima categorie, dar intre timp mie mi-a trecut. Mi-a trecut pentru ca am realizat ca pana la urma mie nu imi face rau cu nimic faptul ca altii sarbatoresc o zi in plus. Pana la urma romanilor le place sa aiba cat mai multe zi "speciale", cat mai multe motive de chef, ce e chiar asa rau in asta? Si ce daca e o sarbatoare furata de la americani? Eu zic sa sarbatorim si St. Patrick's Day si Anul nou chinezesc, sa fie pe toata planeta un mare chef universal. O fi comerciala, dar si Craciunul e la fel. Si da, de ce doar o zi dedicata dragostei? De ce nu doua? De ce sa nu sarbatorim si V Day si Dragobete? :))
Eu personal nu sarbatoresc Valentine's, dar nu vad de ce altii nu pot sa o faca. De ce eu nu? Pentru ca mi se pare prost momentul. Chiar dupa sarbatorile de iarna, chiar inainte de cele de primavara... n-am banii, inspiratia si dispozitia necesara pentru chiar atat de multe ocazii de dat cadouri. Si nici nu vreau sa insarcinez pe altcineva sa-mi faca mie. A trebuit sa renunt la una, si am ales sa renunt la cea mai putin importanta, din punctul meu de vedere. E cea mai putin importanta pentru ca nu are o semnificatie personala si pentru ca e mai recent aparuta (in comparatie cu celelalte).
Cu toate astea, cred ca ar fi un pas bun pentru omenire daca am putea pur si simplu sa acceptam bucuriile altora. Stiu ca in urma articolului asta multi isi inchipuie ca sunt impotriva romantismului. Nu, sunt doar impotriva romantismului siropos. A asteptarilor nerealiste.
Asa ca hai sa ne luam de mana si sa cantam "kumbaya" si sa ii lasam pe fiecare in pace sa sarbatoreasca ce vor ei, fara sa-i luam la misto :D Uite, azi e prima duminica din februarie... eu zic ca e motiv bun de chef :D
Category:
Ocazii speciale
2
comentarii
Publicat de
Anda
Primul meu articol din 2010. Si pentru ca anul asta sunt foarte bine dispusa si foarte "zen", m-am gandit sa scriu un articol mai vesel, asa. Si o sa pornesc de la o leapsa pe care am primit-o de la nicoleta, in care trebuie sa vorbesc despre ce ne uneste mai mult de sarbatori.
Am observat ca de vreo 2 ani exista un nou trend (pentru ca mai nou si in gandire exista trenduri), care nu intelege de ce oamenii au nevoie de anumite zile in care sa se distreze, sa fie mai buni cu altii etc etc etc.
Ei bine, pentru ca toata viata nu e o mare distractie. Avem alte probleme, griji, responsabilitati. Cand esti stresat si obosit, doar sa oferi altora cadouri nu te gandesti. Nu zic ca nu e frumos sa iesi cu prietenii cat mai des, sa-ti vizitezi familia sau sa dai cadouri fara motiv... dar cateodata, pur si simplu ai nevoie de motive. Ai nevoie de Craciun ca sa-ti poti lua vacanta/concediu. Ai nevoie de Revelion ca sa stai treaz toata noaptea. Ai nevoie de sarbatori ca sa vezi oameni pe care nu ii poti intalni in rest, din diverse motive.
Deci ce ne uneste de sarbatori? Dorinta de a lasa macar pentru o saptamana-doua grijile si stresul deoparte. De a iti aduna prietenii si familia, de a bea un pahar de sampanie, de a dansa toata noaptea. Nu e nimic rau sa te distrezi doar din cand in cand. Important este sa o faci atunci.
Am invatat si eu ceva vacanta asta. Ca e bine cateodata sa te simti bine fara sa-ti pui prea multe intrebari. Fara dramatisme, fara sa te gandesti ca n-ai de lucru, sau ca urmeaza sesiunea, sau ca persoana X nu te place si asa mai departe. Chestiile astea se pot rezolva oricand altcandva. Daca ai nimerit cumva la o petrecere, distreaza-te. Nimic nu e mai enervant decat un party pooper :D
Pentru ca sarbatorile s-au cam terminat, nu o sa numesc pe nimeni sa preia leapsa. Daca vreti voi sa o luati, spuneti-mi si o sa-mi editez postul.
Category:
Ocazii speciale
4
comentarii
Publicat de
Anda
Probabil de multe ori nu reusim. Ce am observat la mine, totusi, e ca daca imi notez undeva lucrurile pe care doresc sa le fac, am scopul mai clar in minte. Pentru ca sa fim sinceri, prin mai, iunie, doar la rezolutiile tale de anul nou nu te mai gandesti. Dar, daca dai din intamplare peste lista pe care ai scris-o, s-ar putea sa-ti reamintesti si sa te autodetermini sa mai bifezi un punct de pe lista.
Eu am o singura mare rezolutie pentru anul viitor: sa fac lucrurile mai bine decat le-am facut anul asta!
In vederea acestui fapt, am o serie de mini-rezolutii. Ca sa imi formulez mai bine scopul, o sa incep cu ce nu am facut bine anul asta si cum imi propun sa repar anul viitor.
- anul asta am facut prea putin sport => la anul imi propun sa fac mai mult
- anul asta am citit putin => la anul imi propun sa citesc mai mult
- anul asta am picat la taxa => la anul imi propun sa imi iau masterul
- anul asta nu m-am angajat => la anul imi propun sa ma angajez
- anul asta nu prea am fost nicaieri in vacanta (am fost prin Moldova putin inainte de vacanta, e drept, dar in vacanta, in afara de scurte weekenduri, am cam stat acasa) => la anul imi propun sa plec undeva, cat mai departe
Si pentru toate lucrurile bune pe care le-am facut anul asta, anul viitor imi propun sa le fac si mai bine.
Am asteptari mari de la 2010. Mai ales ca va fi anul tigrului in zodiacul chinezesc. Si eu sunt tigru, deci ar trebui sa fie anul meu (desi eu sunt tigru de foc si anul e al tigrului de metal... totusi, anul tigrului de foc va mai fi abia cand eu voi avea 48 de ani, asa ca ma multumesc si cu asta).
S-ar putea ca acesta sa fie ultimul meu articol din 2009. Deci va urez distractie placuta si un nou an plin de fericire si rezolutii implinite ;) Ne citim in 2010.
Category:
Ocazii speciale
6
comentarii
Publicat de
Anda
Nu ma deranjeaza in mod special ca primesc, oricum anul trecut cred ca a inteles toata lumea mesajul si n-am mai primit, dar eu nu vad rostul. Sa iau un mesaj de pe net, sa-l scriu si sa-l trimit la toata agenda. Asta nu inseamna ca nu va doresc Sarbatori fericite, ci doar ca pentru mine un mesaj trebuie sa zica cuiva ca m-am gandit la el.
Am zis totusi "probabil" pentru ca mai primesc din cand in cand un mesaj doar pentru mine si la genul ala de mesaje raspund. Tot doar pentru persoana respectiva.
Probabil ar fi frumos din partea mea sa trimit tuturor un mesaj personalizat, dar inspiratia mea e destul de limitata. Si daca trimit doar unora, mi se pare nedrept fata de altii. Asa ca prefer sa nu mai trimit nimanui.
Deci Sarbatori fericite! la toti, multe cadouri si sa va distrati :)
Category:
Ocazii speciale
10
comentarii
Publicat de
Anda
Imi amintesc Craciunurile din copilarie. In fiecare an aveam un brad mare si frumos (natural). In fiecare an, era din ce in ce mai mare. Imi amintesc mirosul de brad, pe care nici un spray nu-l poate reda. Cand impodobeam bradul, trebuia sa fim atenti, pentru ca acele impungeau destul de tare.Regret ceva de atunci? Nu. Pentru ca pe vremea aia, nici nu stiam ca era posibila vreo alta varianta. Pe brazii de la tara ii regret cu atat mai putin cu cat dupa Craciun era taiat si folosit ca lemn de foc. Insa putine lucruri dor mai tare decat sa vezi un brad in tomberonul de la coltul blocului.
De cativa ani, am un bradut mic, artificial. Imi place mai mult ca e mai mic. E mai usor de impodobit/dezpodobit si in plus, arata mai incarcat. Nu mai miroase a brad in casa, dar nici nu mai sunt ace de brad pe podea. Insa, cel mai important, pentru fiecare an in care il impodobesc, un brad natural NU este taiat. Cu cat oamenii vor folosi mai des brazii artificiali, cu atat mai putini brazi naturali vor fi taiati.
Iar pentru cei care vor "the real thing", mai nou exista brazi in ghiveci. Iar daca va intrebati ce ati face cu un astfel de brad tot restul anului, acesti brazi in ghiveci se pot si inchiria. Va recomand cu caldura sa folositi orice decat un brad natural taiat.
Bradutul din imagine e bradutul meu de anul asta. L-am impodobit ieri. Tata zice ca e cam devreme, dar n-am mai avut rabdare. Ar trebui sa mai adaug putina beteala rosie in partea de sus. O sa-l completez pana la Craciun :D
Category:
Ocazii speciale
23
comentarii
Publicat de
Anda
E 2 decembrie. Trebuia sa scriu ieri articolul asta, dar ma dureau prea tare picioarele. Oricum, pentru mine nu sentimentul nationalist e cel care face ziua de 1 decembrie speciala.
Nu am multe amintiri de cand eram mica, decat ca lumea facea ceva hora si mi-era frica de artificii. De fapt mult timp mi-a fost frica de artificii. E drept, mai frica mi-era de petarde.
De prin clasa a 7-a si cam pana in ultimul an de liceu, era o chestie speciala sa mergi in centru. Iti adunai prietenii/colegii de clasa si mergeati impreuna. Era un fel de chestie importanta, de genul "sunt destul de mare sa ies cu prietenii" (mai ales in generala). Din nou, nu cred ca spiritul national era de vina. Nu-s sigura ca macar artificiile. Era ideea de a iesi cu prietenii. Dovada ca 1 decembrie pe care il tin minte cel mai bine e cel de pe clasa a 9-a, cand am plecat pe cetatuie, cu cativa prieteni si o sticla de votca :D De coborat a fost mai greu :))
In 30 noimebrie se aprind luminitele in oras. 1 decembrie nu e doar ziua Romaniei, e si prima zi de decembrie. Si decembrie e o luna speciala. Nu imi place iarna, de fapt e cel mai putin placut anotimp pentru mine, dar imi place luna decembrie, e o luna speciala.

Anul asta am prins un loc bun in fata si am facut poze la artificii:
Nu am multe amintiri de cand eram mica, decat ca lumea facea ceva hora si mi-era frica de artificii. De fapt mult timp mi-a fost frica de artificii. E drept, mai frica mi-era de petarde.
De prin clasa a 7-a si cam pana in ultimul an de liceu, era o chestie speciala sa mergi in centru. Iti adunai prietenii/colegii de clasa si mergeati impreuna. Era un fel de chestie importanta, de genul "sunt destul de mare sa ies cu prietenii" (mai ales in generala). Din nou, nu cred ca spiritul national era de vina. Nu-s sigura ca macar artificiile. Era ideea de a iesi cu prietenii. Dovada ca 1 decembrie pe care il tin minte cel mai bine e cel de pe clasa a 9-a, cand am plecat pe cetatuie, cu cativa prieteni si o sticla de votca :D De coborat a fost mai greu :))
In 30 noimebrie se aprind luminitele in oras. 1 decembrie nu e doar ziua Romaniei, e si prima zi de decembrie. Si decembrie e o luna speciala. Nu imi place iarna, de fapt e cel mai putin placut anotimp pentru mine, dar imi place luna decembrie, e o luna speciala.

Anul asta am prins un loc bun in fata si am facut poze la artificii:
Category:
Ocazii speciale
4
comentarii
